Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 17:33 Bu haber 921 kez okundu
 
Başkan Özsoy'dan 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü Mesajı
Vezirköprü Engelliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Emre Özsoy, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
YEREL Haberi
Başkan Özsoy'dan 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü Mesajı

Mesajında Down Sendromlulara insanların hassas davranması gerektiğine dikkat çeken Özsoy, "Engeli olursa olsun, kimsenin duygusal engelli olmadığını, insanların kalbindeki samimiyeti bir engellinin daha iyi anlayabildiğinin farkında olalım." ifadelerine yer verdi.

 

Başkan Özsoy'un mesajı ise şöyle;

 

"Bugün 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü. En temiz, en saf duygulara sahip, Türkiye'de yaklaşık 70 bin birey.

 

En basit anlatımı ile, bizden tek farkları, sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde kromozom sayısı 47 olmaktadır. Down sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Down Sendromlu çocuklarımızın toplumda dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onların da eşit haklarla yaşadığı, eşit koşullarda eğitim aldığı engellileriyle daha yaşanır bir Türkiye olmak için her bireyin sorumlulukları vardır. Bizlere düşen en büyük görev, çocuklarımıza engelli bireyleri gördüklerinde onlardan uzaklaşmak yerine oyunlarına onları da katmaları, onlarla dostluklar kurmaları için öğütler vermeli ve bizler de böyle davranarak çocuklarımıza örnek olmalıyız.

 

"DOWN SENDROMU BİR HASTALIK DEĞİL GENETİK BİR DURUMDUR."

 

Aslında konuşan , sosyal hayatta bir yer edinen, bizler gibi istediği üniversitelerde okuyan bireylerden tek farkları eğitimlerini tam anlamıyla alamamalarıdır. Tabi ki burada suç, down sendromlu kardeşlerimiz de değil, onlara eğitimi tam anlamıyla veremeyen bizlerde olduğu bir gerçektir.   

 

Down sendromlu bireylerin, halen ön yargı ile karşılanmaları ve bazen de toplumdan uzaklaştırılmaları, yaşamlarını daha da içinden çıkılamaz hale getirmektedir. Bu özel bireylerin, özellikle anne ve babaları, bebeğin dünyaya geldiği ilk günden itibaren kronik rahatsızlıklarıyla uğraşmanın yanında bir de toplumda yıkılamayan ön yargılarla savaşmak zorunda kalmaktadırlar.

 

Down sendromlu bireylerin,  yürekleri o kadar temiz o kadar mükemmeldir ki, onları tanımak onlarla dost olmak bir ayrıcalıktır. Onlar bizim çocuklarımız.

 

21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü'nün, tüm down sendromlu çocuklarımız ve ailelerinin, gelecek güzel ve mutlu günleri için bir milat olmasını diliyorum.  

 

Engeli olursa olsun, kimsenin duygusal engelli olmadığını, insanların kalbindeki samimiyeti bir engellinin daha iyi anlayabildiğinin farkında olarak, engelliye bakış ve duygusal etkileşim hususunda daha hassas davranmamız gerektiğini unutmayalım."

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Başkan, Özsoy'dan, 21, Mart, Dünya, Down, Sendromlular, Günü, Mesajı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı