Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 17:34 Bu haber 5473 kez okundu
 
Başkan Kaya, -Tütüne kota uygulanmamalı
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Vezirköprü'de üretimi yapılan tütün ürünü konusunda açıklamalarda bulundu.
GÜNCEL Haberi
Başkan Kaya, -Tütüne kota uygulanmamalı

Geçmişten günümüze Vezirköprü’de tütün üretiminin ilçe ekonomisi için büyük önemi olduğuna dikkat çeken Başkan Kaya; "İlçemizde 2018 yılında yaklaşık olarak 1850 çiftçi sözleşmeli üretim yapmış ve yaklaşık olarak ilçe ekonomisine 60 milyon lira girdi sağlamıştır. 2019 yılına bakıldığında firmaların çiftçilerle sözleşme yapmak istememesinden kaynaklı olarak sözleşme sayısı 850 azalarak yaklaşık 1064 çiftçi olmuş ve de üretimde kota uygulayarak, 15 bin dekar olan tütün ekili arazi miktarı yaklaşık 7 bin dekarda kalmıştır. Bu da geçimini tarımla sağlayan Vezirköprü’ye yaklaşık olarak 20 milyon lira kayıp demektir." dedi.

 

AYRIM YAPILMAMALI

 

Tütün alım politikalarını eleştiren Başkan Kaya; "Tekel’in kapanmasından sonra ilçemizde Tütün alımı yapan şirketler aynı girdiler ve işçilikler olmasına rağmen bölgeler arasında fiyat farklılıkları oluşturmakta ve bu üreticilerimiz arasında çiftçiler arasında ayrım yapıldığı ve haklarını aramadığımız şekilde algı oluşmaktadır.

 

2019 yılında üretimi yapılan tütünlerin ön tespitleri yapılmış olup T.T.L Tütün San.ve Dış Tic. A.Ş. 25 Ocak 2020 tarihinde tütün alımına başlamıştır. Tütün firmaları sözleşmede belirtilen 24 TL/Kg'lık fiyatta güncellemeye giderek 23 TL/Kg'a düşürmeleri çiftçilerimizi mağdur etmiştir. Bu yetmezmiş gibi alım fiyatları kalite bahane edilerek 16 TL/kg ye kadar düşmüştür. Firmalar, alım politikalarında üretici maliyetlerindeki artışı görmezden gelerek uyguladıkları bu yanlış uygulamadan biran önce vazgeçmeli çiftçimizin alın terinin hakkını vermelidirler. Aksi taktirde zor şartlar altında tarımda sürdürülebilirliği sağlayan çiftçilerimiz üretimden daha da uzaklaşacaktır. Firmaların çiftçilerimizin üretimden uzaklaşmasını istemeyeceği kanaatindeyim.” şeklinde ifade etti.

 

TÜTÜN YASASI DEĞİŞMELİ, TABAN FİYAT 20 TL/KG OLMALI

 

Başkan Kaya; "Şu anda TBMM’de bekletilen “Türkiye’de tüketilen sigaraların içine 30 Türk Tütünü koyulması zorunluluğunu getiren” tütün yasasının biran önce çıkmasını bekliyoruz. Bu durum üreticimizin üreteceği tütün için talebi arttıracaktır.

 

Çiftçilerimizin hak ve menfaatlerinin korunmasını, çiftçilerimizin temsilcisi olarak ülkemizde ve ilçemizde tütün alım yapan şirketlerin yetkililerinden bir yıl içerisinde artan üretim ve işçilik maliyetlerini göz önüne alarak en az 20 TL/Kg taban fiyat uygulanarak alım yapılması ve 2020 yılında çiftçilerimize şirketler arasında yapılacak sözleşmelerde kota uygulanmamasını talep ediyoruz.” dedi.

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Başkan, Kaya,, -Tütüne, kota, uygulanmamalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı