Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 14:40 Bu haber 3045 kez okundu
 
Bakanlık yetkilileri Besiciler ile görüştü
Vezirköprü Kaymakamlığı tarafından yürütülen Vezirköprü Tarıma Dayalı Besi İhtisas Organize Sanayi Projesi çalışmaları sürüyor.
YEREL Haberi
Bakanlık yetkilileri Besiciler ile görüştü

Vezirköprü Belediye Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen toplantıda Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, üreticiler ile bir araya gelerek projenin detaylarını anlattı.

 

Başkan Oruç, Kızılcaören mahallesi arkasında bulunan 820 dönüm mera alanı üzerine kurulacak olan ve üç etapta gerçekleştirilmesi planlanan Vezirköprü Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Projesi yapılırsa üreticilerin bu alana taşınıp taşınmayacağını sordu. Üreticilerden destek alan Başkan Oruç, projeye başlanıldığı takdirde 2 yıl içerisinde üreticilerin hizmetine sunulacağını açıkladı.

 

Projenin detaylarının anlatılmasının ardından üreticilerin sorularına cevap verildi. Soru cevap bölümü ise şu şekilde;

 

- Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fişekçi; "Yusuf Ziya Yılmaz'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde biz bu mera alanına sanayi kurulması için çalışma başlattık. 6 yıl süren bu çalışma neticesinde mera alanında çıkarılan bu alanda ilçeye getirisi daha yüksek olacak sanayinin kurulmasına nasıl izin verilmiyor da, ilçeye katkısı daha az olacak besi alanına izin veriliyor? Bir de kurulacak besi alanının yerleşim yerlerine ve sağlık kuruluşlarına uzaklığı ne kadar olmalı? Bu alanın etrafında mahalleler ve yeni devlet hastanesi var."

 

- Başkan Oruç; "Besi alanı kurulacak olan bölgeyi inceleyeceğiz. Üreticilerimizden olumsuz yanıt alırsak bu proje zaten yapılmayacak. Ayrıca yerleşim yerlerine ve sağlık kuruluşlarına mesafesi de ilk değerlendirmelere göre uzak mesafede uygun görünüyor."

 

- Recep Şekerler; "İlçemizin geçim kaynağının yüzde 60'ı hayvancılık geri kalanı da tarım ve gurbette çalışan inşaat işçilerimiz kapsıyor. İlçemizde yapılacak bu proje ile ekonomiye ciddi katkı sağlanacak. Başkan beye bu yaklaşımını yakıştıramadım. Hayvancılığı ön plana çıkarmadan burada hangi yatırımcı gelecekte sanayi alanında girişimde bulunacak."

 

Sorulan bu soruların ardından Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz yaptığı konuşmada; "Klasik Vezirköprü manzarası ile karşı karşıyayız. Gönül isterdi ki bakanlık daire başkanımız ve yetkililer burada iken üretici üretimle ilgili aklına gelen her soruyu sorsun. Ancak üretim dışında sorular ve konuşmalar gelişti." şeklinde ifade etti.

 

Başkan Edis ise; "Biz ilçemizin kalkınması için çaba gösteriyoruz. Kişisel çıkarları gözetmek doğru değil. Bölgedeki bir kişinin orada fabrikası varmış, bunu düşünemeyiz. Önemli olan ilçemizin kazanması. Lafa değil icraata başlamalıyız. Bunun zamanı geldi de geçiyor. Gelecekte bize sormazlar mı siz neden yapmadınız bunları diye. Diğer ilçeleri seyrediyoruz." şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların sonrasında toplantı sona erdi.

 

Toplantıya ayrıca Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Çağlıyan, Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya, Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Fişekci, Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Şahin ile üreticiler katıldı. 
Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Bakanlık, yetkilileri, Besiciler, ile, görüştü,
Yorumlar
Haber Yazılımı