Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 11:33 Bu haber 4636 kez okundu
 
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Vezirköprü Eğitim’de Kaliteyi Artırma Derneği (VEKAD) ve Vezirköprü Belediyesi işbirliği ile çevre kirliliği ve su kaynaklarının doğru kullanılması amacıyla başlatılan 'Artık Değil' projesinin sunumu yapıldı.
YEREL Haberi
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek

Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen sunumda Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı tarafından “Bitkisel Atık Yağlar ve Projemiz” adıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme sunumu katılımcılara anlatıldı.

 

Sunumda, bitkisel atık yağların neler olduğu, hammaddeleri, zararları, bitkisel atık yağların toprağa dökülmesi sonucu toprağa verilen zarar, bitkisel atık yağların su kaynağına dökülmesi sonucu verilen zarar, bitkisel atık yağların yakılması durumunda oluşan zarar, bitkisel atık yağların sabun yapılması sonucu oluşan zararlar ve bunlara karşı alınması gereken yöntemler katılımcılarla paylaşıldı.

 

Bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararın önüne geçilebilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisanslandırılmış geri kazanım tesislerine veya izinli toplayıcılara verilmesi gerektiğine toplantıda dikkat çekildi. Bitkisel atık yağların geri kazandırılmasıyla elde edilen maddenin Biyogaz ve Biyodizel olarak kullanıldığı da anlatıldı.

 

'Artık değil' projesinin amacı olarak Vezirköprü Belediyesi Çevre Mühendisi Özlem Kaşçı tarafından, Çevre Bilinci Oluşturmak. Toplumumuzu atık yağın doğaya verdiği zararlar konusunda öğrencilerimiz bilinçlendirerek su kaynaklarımızın korunmasını sağlamak. Çevreye verilen zararın önüne geçilmesine yardımcı olmak. Canlıların daha uzun yaşaması ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakılması amaçlanmaktadır. Bitkisel atık yağların kontrollü olarak toplanmasını ve geri kazanımını sağlayarak ekonomiye katkıda bulunmak. Başta köy okullarımız olmak üzere kırsalda yaşayan öğrenci ve velilerimizin atık yağ dönüşümü bilincini oluşturmak. Proje kapsamında tüm katılım sağlayan öğrencilerimizi aktif olarak görev almalarını sağlayarak çevre duyarlılığı konusunda eğitmek, konularına dikkat çekildi.

 

Slayt anlatımının ardından VEKAD Başkanı Erkan Ulaşır yaptığı konuşmada; "Bizler Vezirköprü Eğitimde Kaliteyi Artırma Derneği çatısı altında Vezirköprü de eğitim adına bir şeyler yapmak ve başta köy okullarımız olmak üzere öğrencilerimize sosyal, kültürel ve akademik açıdan faydalı katkılar sağlamak amacıyla öğretmenler olarak bir araya geldik. Bu çalışma ile de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen Sıfır Atık projesinin desteklenmek adına bir kampanya ve yarışma başlattık.

 

Vezirköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Vezirköprü Belediyesi ile birlikte, Sayın Kaymakamımızın da desteği ile günümüzün en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği ve temiz su ihtiyacı konularında farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bu çalışmada öğrencilerimiz evlerindeki atık yağları toplayacaklar ve okullarımız aracılığı ile yetkililere teslim edilecek. Sıfır atık kapsamında olduğu için Milli Eğitim İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanımız Fatih Üstüner de konuyu sıfır atık bakımında yönetecek. Proje sonunda, Dünya Çevre Gününde yapılacak tören ile en çok yağ toplayan öğrenci ve okullarımız ödüllendirilecek. İnşallah sonuçları güzel ve verimli bir çalışma olacak.

 

İlçemizde çoğunluğu köy okulu olmak üzere 40 okulumuz bu anlamlı projeye gönüllülük esası ile katılım sağladı. Katılım sağlayan tüm okul idareci ve öğretmenlerine de teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Özgür AĞCA
Etiketler: ‘Artık, Değil’, projesi, ile, atık, yağlar, değerlendirilecek,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
‘Artık Değil’ projesi ile atık yağlar değerlendirilecek
Yorumlar
Haber Yazılımı