Haber Detayı
15 Şubat 2020 - Cumartesi 10:18 Bu haber 2600 kez okundu
 
Amasya Şeker Pancar Bedelini Ödüyor
Amasya Şeker Fabrikası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı basın toplantısı düzenleyerek çiftçiye kalan 63,4 milyon liralık pancar bedelinin 24 Şubat günü ödeneceği müjdesini verdi.
YEREL Haberi
Amasya Şeker Pancar Bedelini Ödüyor

Başkan Saatcı yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Değerli Pancar ekicisi çiftçilerimiz, Fabrikamız 2019/2020 döneminde iç ve dış saha pancar ekim alanlarından tesellüm etmiş olduğu 615 bin 739 ton bedeli ödenecek pancar için pancar bedeli olarak 186,2 milyon TL, yaş küspe primi olarak 9,2 milyon TL, pancar nakliye primi olarak 7,2 Milyon TL, İlaç destek primi olarak 1,6 milyon TL ve geç söküm pancar primi olarak 1,5 milyon TL ve pancar nakliyesi 22,3 milyon olmak üzere toplamda 228 milyon TL pancar bedeli tahakkuk etmiş bugüne kadar bu bedelden 164,6 milyon TL ayni ve nakdi avans ödemesi gerçekleştirilmiştir. Pancar bedelinden kalan 63,4 milyon TL ise kampanya kapanış basın açıklamasında Yönetim Kurulu olarak söz verdiğimiz gibi 24 Şubat 2020 tarihi itibari ile değerli çiftçilerimizin banka hesaplarına yatırılacaktır. Bizler bugüne kadar siz değerli pancar ekicisi çiftçilerimize neyi, ne zaman yapacağımıza dair söz verdiysek, sözümüzün arkasında durduk ve söylediğimiz tarihte tüm taahhütlerimizi yerine getirmeyi kendimize borç bildik.” dedi.


2020/2021 Kampanya dönemi pancar alım taahhütlerimiz devam ettiğini söyleyen Saatcı; “Bölge Tarım Müdürlüklerimiz bu konu ile alakalı her türlü çabayı mesai mefhumu gözetmeksizin göstermektedirler. İhtiyaç duyulan pancar ekim sahası 110 bin dekardır. Bugüne kadar Şirketimizle ekim taahhüdüne giren pancar ekim sahası 76 bin dekardır. Şu an için bölgemizde 34 bin dekar eksik görülmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi temel gayemiz bu yöre kazanımlarının yine bu yöre insanları ile paylaşımı bizler için esastır. Biz bu ihtiyaç duyulan pancarın bu topraklarda yetiştirilmesini, bu yörenin imkanları ile sağlanmasını temenni ediyoruz. Eğer 36 bin dekar daha pancar ekim sahasını yöremizde temin edemezsek yine geçen yıl olduğu gibi dış saha pancar ekim alanlarına yönelmek durumunda kalacağız. Bilinmesini isteriz ki dış saha pancar ekim alanlarından gerekli ekim müsaadelerini almak her geçen gün Şirketimiz aleyhine zorlanmaktadır. Bu bağlamda henüz kararını vermemiş veya herhangi bir nedenle pancar ekiminden uzaklaşmış tüm çiftçilerimizi tekrar pancar ekimine dönmeleri konusunda bir kere daha düşünmeye davet ediyoruz. Elde ettiğimiz Şeker kotamızın önümüzdeki 5 yıllık periyotta korunması Şirketimiz ve yöremiz için hayati öneme haizdir. Sizler bu Şirketin tek ve asıl sahiplerisiniz. Yönetiminde kaldığımız sürece amacımız sizleri pancar ekimine teşvik etmek, pancar bedellerinden azami fayda görmenizi sağlamak, sorun ve dertlerinizi çözme konusunda yardımcı olmaktır.” dedi.  

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Amasya, Şeker, Pancar, Bedelini, Ödüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı