Haber Detayı
07 Mart 2020 - Cumartesi 10:58 Bu haber 2793 kez okundu
 
Ağca, Başkan Demir’e Vezirköprü’yü Sordu
Özlem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hayati Ağca, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e, kamuoyunun merak ettiği Vezirköprü ile ilgili soruları sordu.
YEREL Haberi
Ağca, Başkan Demir’e Vezirköprü’yü Sordu

Başkan Demir; Taşhan, Şahinkaya Kanyonu, İçme Suyu ve Organize Sanayi sorularını cevapladı.

 

Ağca'nın sorduğu sorulara Başkan Demir'in verdiği yanıtlar ise şöyle;


- Ağca; "Vezirköprü'nün ve Samsun'un dünyaya tanıtılmasında büyük rolü olan Şahinkaya Kanyonu'nda düzenlenen Falcon Fest, 2017 ve 2018 yıllarında düzenlenmişti. Festival 2020 yılında tekrar yapılacak mı?"


- Başkan Demir; "Samsun ve Vezirköprü için büyük bir turizm değeri olan Şahinkaya Kanyonu'nda düzenlenen festivali 2020 yılında daha kapsamlı şekilde düzenleyeceğiz. Bu tür festivaller tanıtım açısından büyük öneme sahip. Biliyorsunuz Kapıkaya'da düzenlenen festival de insanların ilgisini buraya çekti."


- Ağca; "Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait ilçenin tarihi mekanı Taşhan'ın tadilatı bitti. Kiracısının Büyükşehir Belediyesi olduğunu biliyoruz. İşletmeciliğini Büyükşehir Belediyesi mi yapacak, yoksa özel bir şirkete mi devredeceksiniz?


- Başkan Demir; "TAŞHAN'ın iç teşrifatı şık ve modern bir şekilde tamamlandı. Bir ay gibi süre içinde açılacak. İşletmeciliğini de Büyükşehir Belediyemiz yapacak."


- Ağca; "Şahinkaya Kanyonu Bölgesi'nde ziyaretçilerden halen tuvalet sorunu yaşandığı ile ilgili şikayetler geliyor. O bölgede Büyükşehir Belediyesi'ne ait sosyal tesis yapılmakta. Tesisin son durumu nedir? Bitirildiyse ne zaman açılacak? Kim işletecek?"


- Başkan Demir; "Önümüz aylarda tesisimizi hizmete açacağız. Büyükşehir Belediyemiz işletecek. Tuvalet, barınma ve diğer sorunlar çözülecek. Diğer çok önemli bir kazanımımız ise; Vezirsuyu Tabiat Parkı’nın 35 hektar olan alanı 287 hektara çıkarıyoruz. Arttırılan alanla birlikte, fauna alanı, kamp karavan alanı, kır evleri ve çadırlı kamp alanları da planlanıyoruz."


- Ağca; "Uzun süredir Vezirköprü gündemini meşgul eden, Vezirköprü Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar ne aşamada?"


- Başkan Demir; "Göreve geldiğimiz günden beri Vezirköprü Organize Sanayi sorunu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ancak bu hemen yapılabilecek bir yatırım değil. İlçenin 25 yıllık geleceğini ilgilendiren bir çalışma. İlçede yer konusunda fikir ayrılıkları olsa da, 800 dönüm arazi üzerinde yoğunlaşıyoruz."


- Ağca; "Vezirköprü ilçe merkezinde ciddi anlamda su sorunu yaşanıyor. Diğer çok önemli ve hassas bir konu ise arıtma tesisinin olmaması. Her iki konu ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?"


- Başkan Demir; "Vezirköprü ilçe merkezinde hatalı yapılan kanalizasyondan dolayı şebekeye giren suyun yüzde 30'u ancak kullanılabiliyor. Kanalizasyon yapılırken içme suyu hatları zarar görmüş. Bu yüzden suyun yüzde yetmişi kaçaklardan boşa akıyor. İçme suyu hatlarını sil baştan yeniden yapacağız. Su arıtma tesisi kurulması için de çalışmalarımız devam ediyor."


Uzun süren toplantıda yerel gazetecilerin ilçeleri hakkındaki soruları tek tek yanıtlayan Başkan Demir, Büyükşehir Belediyesi olarak her ilçede çalışmaların devam edeceğini iki yıl içerisinde yol sorununu büyük oranda çözeceklerini ifade etti. 

Kaynak: (ÖZLEM) - Vezirköprü Özlem Gazetesi Editör: İrfan AĞCA
Etiketler: Ağca,, Başkan, Demir’e, Vezirköprü’yü, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı